Bakırköy Gazetesi

MALATYA MUTFAĞININ EŞSİZ LEZZETLERİ BAKIRKÖY’DE

Tarihi Malatya Sofrası Bakırköy’de tam anlamıyla bir lezzet mekanı. Özellikle Malatya yöresinin eşsiz lezzetlerini farklı sunumuyla müşterileri ile buluşturan mekanda, yemekler göz zevkine hitap ederken, damağınızda unutulmaz bir lezzet bırakıyor. Tarihi Malatya Sofrası’nın işletme sahibi Hakan Özağra; yemeklerini, mekanı ve bundan sonraki hedeflerini Bakırköy gazetesine anlattı.


Restoran İşletmeciliği Aileden Geliyor

Ne kadar zamandır yeme-içme sektöründe çalışıyorsunuz?
Aileden geliyor aslında restoran işletmeciliği mesleği. Ancak benim bu sektöre girişim çok eskilere dayanmıyor. Farklı bir sektörde çalışıyordum. Ancak aileden dolayı restoran işletmeciliği konusunda edindiğim bilgi ve birikimimi bu sektöre yatırım yaparak kullanmak istedim. Benim bu sektördeki deneyimin çok eskilere dayanmasa da birlikte çalıştığım insanların, ekibimin deneyimleri çok eski. Aslen de Malatyalı olan aşçımız Ahmet Usta … yıldır bu sektörde hizmet veriyor. Malatya’nın yöresel yemekleri konusundaki deneyimini Tarihi Malatya Sofrasında müşterilerle paylaşıyor.

Malatya Yöresinin Gerçek Lezzetlerini Tadabilecek Fazla Restoran Yok

Bu sektöre girmeye nasıl karar verdiniz?
İstanbul’da yaşayan Malatya nüfusunun yüksek olması ve buna karşın Malatya yöresine ait gerçek lezzetleri sunan restoranların az olması beni bu sektöre girmeye yöneltti. Uzun yıllardır sektörün içinde olan Malatyalı dostlarım da bu konuda bana destek oldular. Bu işi yapmaya başladıktan sonra gördüm ki; Malatya mutfağı İstanbul’da aranan ve beğenilen bir mutfak. Biz de bu ihtiyacı karşılamak ve müşterilerimizi aradıkları o gerçek Malatya lezzetleri ile buluşturmak için sektördeki yerimizi aldık.

İsmi Belirlerken Tarihi Boyutunu Göz Önüne Aldık

Restoran’ın ismi nereden geliyor?
Ülkemizde mutfağı ile ön plana çıkmış şehirler var. Malatya da bu şehirlerden biri. Türkiye’de “Malatya Sofrası” başlı başlına bir marka konumuna gelmiş durumda. Biz de işin tarihi boyutunu da göz önüne alarak ismimizi “Tarihi Malatya Sofrası” olarak belirledik.

Bakırköy İstanbul’un En Köklü İlçelerinden

Bakırköy’ü seçmenizin sebebi nedir?
Bakırköy İstanbul’un en eski ve en köklü ilçelerinden biri. Nüfus olarak da diğer ilçelere göre çok kalabalık. Burada yaşayanların çoğunluğu uzun yıllardır Bakırköylü. Bakırköy’ün kültürüne, insanların sıcaklığına oldum olası hayran olmuşumdur. Durum böyle olunca, biz de Bakırköylü olduk.

Her Gün Müşterilerimize Yenileri Ekleniyor

Müşteri profilinizi kimler oluşturuyor?
Kalitesi ve kalite anlayışı yüksek olan bir müşteri profilimiz var. Farklı birçok ilçeden gelen misafirlerimiz de var ancak çoğunluğunu Bakırköy, Ataköy, Yeşilyurt, Yeşilköy ve Florya civarından geliyor. Her gün müşteri portföyümüze yeni simalar ekleniyor. Ama aslında uzun yıllardır tanıdığımız, restoranın ve lezzetlerin müdavimi olanlar oluşturuyor profilimizi. Çünkü bir kere gelen ve yemeklerimizin lezzetini tadan insanlar bir şekilde restoranımızın sürekli müşterisi oluyor. Müşterilerimiz hemen hemen hepsi menüyü ezbere biliyor. O yüzden restorana gelen misafirlerimiz de, telefonla sipariş verenler de ne istediğini biliyor. Bu da bizim işimizi kolaylaştırıyor.

Her Bölgenin En Meşhur Etlerini Getirtiyoruz

Etlerinizdeki lezzetin sırrı nedir?
Kuzu etlerimizi özel olarak Trakya bölgesinden, dana etlerimizi ise Afyon yöresinden getirtiyoruz. Kuyruk yağı da Gaziantep’ten geliyor. Bu bölgelerden gelen etler ülkenin en özel ve lezzetli etleri. Ayrıca etin çeşidine göre özel pişirme teknikleri uyguluyoruz. Lezzetimizin püf noktasından biri de bu aslında. Müşterilerimiz de bu farkı hemen anlıyor. Bu da bizi çok mutlu ediyor.

Farklı Lezzet Denemek İsteyenler Kesinlikle Gelmeli

Bize en özel, en güzel lezzetlerinizden bahsedebilir misiniz?
Malatya yöresine ait çok özel fırın yemeklerimiz var. Bunlar 12 saat boyunca ağır ağır odun ateşinde pişiyor. Kuzu tandır, kuzu dolma, kağıt kebabı mutlaka denenmesi gereken 3 lezzet. Bunlara ilave olarak da sebze ile etin bir araya geldiği patlıcan tava, domates tava ve geleli kebabımız var. Farklı ve alışılmışın dışında lezzet denemek isteyenler için kesinlikle tavsiye ederim. Bu lezzetleri İstanbul içinde başka bir yerde yeme imkanınız yok.

Kalite ve Lezzet Markayı Kendiliğinden Oluşturuyor

Tarihi Malatya Sofrası’nın markalaşma sürecinde neler yapıyorsunuz?
Kalite olmadan marka olmaz. Yeme içme sektöründe buna lezzeti de ilave etmek gerekir. Dolayısı ile kaliteden ödün vermeyince lezzeti yakalayabilmek kolaylaşıyor ve markanız kendiliğinden ortaya çıkıyor.

Yeni Projelerle İlgili Altyapı Çalışmalarına Başladık

Bundan sonraki hedefleriniz neler? Yeni projeleriniz var mı?
Bundan sonraki adımlarımız kurumsallaşmaya yönelik adımlar olmalı diye düşünüyorum. Bizim için en doğru adım marka ve kurum kimliği anlayışı ile büyümek olacak. Yeni projeler var tabii ama henüz altyapı çalışmaları devam ediyor. Yiyecek içecek sektörü her zaman önü açık bir sektör. Bu sektörde aranan en büyük şey ‘’kalite’’. Her anlamda kalitenizi ortaya koyabiliyorsanız başarı kaçınılmaz olur. Ancak bunları bir çatıda toplayıp uygulayabilmek de ayrı bir profesyonellik gerektiriyor.

Yorumlar

Bir yorum var

  • Web sitesini ziyaret edin
    Yayınlandı 1 yıl önce

    Yeni web sitenizi çok beğendim, çok güzel olmuş…

    ile Ceren ErdemüzerindeMart 25, 2013 2:25 pm | Cevapla

Yorum yazın

Adınız: (gerekli)

E-Posta: (gerekli)

Web Sitesi: (gerekli değil)

Mesaj: (gerekli)

Yorum gönder
Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.